Duchovné osoby pôsobiace v Bratislavskej arcidiecéze pomáhajú v prvej línii

Pridal dňa

V prvej línii boja s ochorením COVID-19 sú aj kňazi a rehoľné sestry z Bratislavskej arcidiecézy. V nemocniciach vykonávajú pomocné práce, no popri tom si nájdu čas aj na evanjelizáciu či duchovné rozhovory. Jedným z takýchto slúžiacich kňazov je správca františkánskeho Kostola Zvestovania Pána v hlavnom meste, brat Silvester Poliak. O skúsenostiach s pastoráciou pacientov i zdravotníkov hovorí vo videu na oficiálnom profile Bratislavskej arcidiecézy na Facebooku.

Keďže možnosti farskej pastorácie sú stále obmedzené a počet hospitalizovaných je naďalej vysoký, kňazi a rehoľníci pôsobiaci v Bratislavskej arcidiecéze ponúkli svoje služby nemocniciam. Pokračuje františkán Silvester Poliak: „Konkrétne teraz nás je päť, slúžime v nemocnici na Kramároch na rôznych oddeleniach, či už je to interné, geriatria, praktické lekárstvo alebo ARO. Slúžime tam na covidových oddeleniach dvanásť hodín denne. Pastorácia spočíva v prvom rade vo fyzickej pomoci zdravotníkom, sestrám, sanitárom v ich bežnej činnosti. Či už je to prezliekanie pacientov, prezliekanie postelí, meranie rôznych hodnôt, percent kyslíka, pomáhanie pri podávaní liekov, kŕmenie.“

Popri starostlivosti o telo však nezabúdajú ani na starostlivosť o dušu. „Sú to spovede, pomazanie chorých, moja najbližšia skúsenosť je, že sme sa dostali do teologického okienka, kedy veriaci i neveriaci sa začali zaujímať o to, ako možno po dlhých rokoch pristúpiť k sviatosti zmierenia, a že by sa možno na to po dlhých rokoch aj dali. Tak toto je to také svetlo, ktoré sa tam snažíme prinášať, aj keď je to namáhavé aj pre nás, ale veríme, že to je osožná služba, ktorá je v prvom rade milá Bohu,“ povedal Silvester Poliak.

__________
Zdroj správy: TK KBS