Jubileum roku 2025

Pridal dňa

Svätý Otec František 9. mája 2024, na slávnosť Nanebovstúpenia Pána, vyhlásil Bulou Spes non confundit riadne Jubileum roku 2025, ktoré sa začína otvorením Svätej Brány na Pápežskej Bazilike svätého Petra v Ríme dňa 24. decembra 2024.

Z rozhodnutia Najvyššieho veľkňaza sa v nedeľu 29. decembra 2024, na sviatok Svätej Rodiny Ježiša, Márie a Jozefa, slávi otvorenie Jubilea roku 2025 aj v partikulárnych cirkvách, t.j. aj v rámci našej Bratislavskej arcidiecézy.

Podrobné informácie o Jubileu roku 2025 a konkrétne informácie o jeho slávení sú k dispozícii na webovej stránke: jubileum2025.sk


Jubilejné kostoly v Bratislavskej arcidiecéze a jubilejné odpustky

Na základe Noriem Apostolskej Penitenciárie o udeľovani odpustkov počas riadneho Jubilea roku 2025 budú v Bratislavskej arcidiecéze od 29. decembra 2024 do 28. decembra 2025, počas celého Jubilea roku 2025, tieto jubilejné posvätné miesta s jubilejným krížom:

  • Katedrála svätého Martina v Bratislave
  • Národná bazilika Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne
  • Bazilika Narodenia Panny Márie v Marianke
  • Farský kostol svätého Antona Paduánskeho v Báči
  • Farský kostol svätej Anny v Šenkviciach

Veriaci môzu získať jubilejné odpustky, ak vykonajú zbožnú púť na ktorékoľvek stanovené jubilejné posvätné miesto a nábozne sa zúcastnia na jubilejnej svätej omši, na sláveni Božieho slova, na slávení Liturgie hodín, na modlitbe krížovej cesty, na modlitbe mariánskeho ruženca, na hymne Akatist alebo na obrade zmierenia; alebo ak jednotlivo alebo v skupine zbožne navštívia niektoré z jubilejnych miest, a tam nech sa pri stupe najprv prežehnajú požehnanou vodou na znamenie krstu a pokánia, potom si prečítajú úryvok z Božieho slova a pomodlia sa pod jubilejným krížom modlitbu Jubilejného roka, následne primeraný čas zotrvajú v eucharistickej adorácii a rozjimaní, ktoré zakončia modlitbou Otče náš, Vyznaním viery, invokáciami k Panne Márii, Božej Matke, a na úmysel Svätého Otca.

Okrem toho môžu veriaci získať jubilejné odpustky, ak v zbožnom duchu vykonajú skutky milosrdenstva a pokánia; ak navštívia svojich bratov a sestry v núdzi alebo v tažkostiach; ak v duchu kajúcnosti si aspoñ na jeden den vykonajú pôst; ak darujú primeranú sumu peñazí chudobným; ak podporia diela náboženského alebo sociálneho charakteru; ak venujú casť svojho voľného času dobrovoľníckej činnosti v záujme spoločenstva alebo iným podobnym formám osobnej angažovanosti.

Skutočne kajúci veriaci, ktori sa z vážnych dôvodov nebudú môcť zúčastniť na slávnostných sláveniach, získajú jubilejné odpustky za rovnakých podmienok, ak zjednotení v duchu s prítomnými veriacimi, najmä prostredníctvom komunikačných prostriedkov, prednesú vo svojich domovoch alebo kdekoľvek, kde sú hatení prekážkami, Modlitbu Pána, Vyznanie viery a iné modlitby v súlade s úmyslami Svätého roka, pričom obetujú svoje utrpenie alebo ťažkosti svojho života.

Zároveň povzbudzujem aj všetkých kñazov, aby s veľkorysou ochotou a obetavosťou poskytovali veriacim čo najširšiu možnosť využívať prostriedky spásy; aby po dohode s farármi susedných kostolov prijali a zverejnili časový rozpis spovedania, aby boli k dispozícii v spovednici, plánovali kajúce slávenia konané pravidelne a často a zároven zabezpečili čo najširšiu dostupnosť kñazov.


Modlitba jubilea

Prosba pápeža Františka o milosti jubilea.

Otče na nebesiach, vo svojom Synovi Ježišovi Kristovi, našom bratovi, si nám daroval vieru a skrze Ducha Svätého si do našich sŕdc vlial lásku. Daj, nech viera a láska prebudia v nás blaženú nádej na príchod tvojho kráľovstva.
Nech nás tvoja milosť premení na starostlivých pestovateľov semien evanjelia, ktoré zúrodnia ľudstvo a vesmír v dôvernom očakávaní nového neba a novej zeme, keď sa po porážke zlých mocností navždy zjaví tvoja sláva.
Nech milosť tohto jubilea oživí v nás pútnikoch nádeje túžbu po nebeských dobrách a vyleje na celý svet radosť a pokoj nášho Vykupiteľa. Tebe, svätý Bože, nech je vo večnosti chvála a sláva na veky vekov. Amen.

Čo je Jubileum

„Jubileum“ je názov pre „výnimočný, mimoriadny, špeciálny“ rok: je odvodený od hudobného nástroja, ktorý sa používal pri oznámení jeho začiatku, hebr. yobel, baraní roh, ktorého zvuk oznamuje Deň zmierenia (Jom Kippur). Tento sviatok sa konal každý rok, ale osobitný význam nadobúdal pred začiatkom jubilejného roka. Zmienku o ňom nachádzame v Starom zákone v knihe Levitikus: mal sa konať každých 50 rokov, keďže išlo o „výnimočný“ rok, ktorý sa mal prežívať každých sedem ročných týždňov, čiže sedemkrát sedem rokov, takže čas siedmich ročných týždňov bude činiť štyridsaťdeväť rokov (porov. Lv 25, 8 - 13). Päťdesiaty rok sa mal zasvätiť a ohlásiť sloboda pre všetkých obyvateľov krajiny. Mal to byť pre všetkých jubilejný (milostivý) rok. Počas tohto roku Mojžišov zákon predpisoval, aby sa pôda, ktorej jediným vlastníkom bol Boh, vrátila svojmu pôvodnému majiteľovi a otroci získali späť svoju slobodu a mohli sa tak vrátiť k svojmu rodu. Tento rok bol príležitosťou, pri ktorej sa mal obnoviť vzťah s Bohom, medzi ľuďmi a so stvorením, a zahŕňal odpustenie dlhov, navrátenie odcudzenej pôdy a odpočinok zeme.

Citujúc proroka Izaiáša, aj Evanjelium podľa Lukáša takto opisuje Ježišovo poslanie: „Duch Pána je nado mnou, lebo ma pomazal, aby som hlásal evanjelium chudobným. Poslal ma oznámiť zajatým, že budú prepustení, a slepým, že budú vidieť; utláčaných prepustiť na sloboduna ohlásiť Pánov milostivý rok“ (Lk 4, 18 - 19; porov. Iz 61, 1 - 2). Tieto Ježišove slová sa skutočne stali reálnymi prostredníctvom jeho každodenných činov, keď oslobodzoval a privádzal k obráteniu tých, ktorí sa s ním stretli.

Jubileum sa vždy vyznačuje konkrétnymi gestami. Najpríznačnejším a najvýraznejším je otvorenie Svätých brán. Pútnici k nim prichádzajú, zbožne ich bozkávajú a kľačia na ich prahu v modlitbe. V púťach je zase vyjadrená konkrétnosť putovania na ceste, počas ktorej sa pútnik namáha a na ktorej stretáva spoločníkov. Počas Jubilea sa zažíva aj konkrétnosť sviatostí: svätá spoveď a zmierenie s Bohom, ako aj Sviatosť Eucharistie. Tiež sú veriaci pozvaní v tomto období aj ku konkrétnym skutkom pokánia, pôstu a lásky. Veď práve Vtelenie nášho Pána Ježiša Krista je konkrétnym Božím činom v našich dejinách a poukazuje na jeho prítomnosť uprostred nás: je to konkrétna Nádej, ktorej sa možno dotknúť.

Jubileum sa nezrodilo z vôle pápežov, duchovných pastierov či teológov. Je ovocím viery Božieho ľudu. Je to najobľúbenejšia udalosť v živote Cirkvi: obdobie pútí na hroby apoštolov, skúsenosť Svätých brán, čas obrátenia a osobitného prijatia sviatostí.

__________

Vytvorené: 29. novembra 2024
Podklady a zdroje: materiály ABÚ v Bratislave, webová stránka jubileum2025.sk, materiály pripravené Diecéznou komisiou pre Jubilejný rok 2025 v Spišskej diecéze